Ana Sayfa / Kıbrıs / Tatar Soruşturma İçin İfade Vereceğini Açıkladı

Tatar Soruşturma İçin İfade Vereceğini Açıkladı

Tatar Soruşturma İçin İfade Vereceğini Açıkladı

Başbakan Ersin Tatar “özel jet” konusunda polisin sürdürdüğü soruşturma çerçevesinde Çarşamba günü ifade vereceğini açıkladı, bir an önce raporun ortaya çıkmasını ve kamuoyuna da açıklanmasını istediğini söyledi. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ise kendisinin de bu soruşturma için ifade verdiğini kaydetti.

Başbakan Ersin Tatar, yakında süresi dolacak İskele Yeniboğaziçi Gazimağusa Emirmanesi’ni mevcut şekliyle karşısına gelirse yine imzalamayacağını söyledi.

“Yayın Yüksek Kurulu 2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı”nın görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu sürüyor. Toplantıdaki konuşmalarda, güncel konular da ele alınıyor.

Başbakan Ersin Tatar, emirnameyi 1 Ocak’ta o günkü haliyle imzalamadığını, gerekçelerini de söylediğini hatırlatarak mevcut şekliyle karşısına gelirse yine imzalamayacağını açıkladı.

Bu sırada bazı milletvekillerinin yerinden sorduğu sorular nedeniyle tartışma yaşandı.

Konuşmasını sürdüren Başbakan Tatar, YYK’nın çok önemli bir görevi yerine getirdiğine işaret etti.

“JET MESELESİNDE ÇARŞAMBA GÜNÜ POLİS BENDEN DE İFADE ALDI”

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın polis şiddeti ve jet kriziyle ilgili polis raporları konusunda yerinden sorduğu üzerine Tatar, jet meselesi konusunda polisin Çarşamba günü kendisinden de ifade aldığını kaydetti.

ÖZERSAY KENDİSİNDEN DE İFADE ALINDIĞINI AÇIKLADI

Yerinden söz alan Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay kendisinden de ifade alındığını açıkladı.

Başbakan Tatar, raporun bir an önce ortaya çıkmasını istediklerini söyledi.

Tatar, polisin kişisel hatası varsa bunun da soruşturulacağını ve gerek görülürse ceza verileceğini kaydetti.

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe’nin “siz bu insanlarla görüştünüz mü?” sorusu üzerine “hayır” cevabını veren Tatar, kabinesinden birinin görüşüp görüşmediği sorusu üzerine de Özdenefe’den kendisini sorguya çekmemesini istedi.

Tatar, Aytaç Çaluda’ya bu konuda soru yönelttiğini ancak cevap almadığını kaydetti.

Vakıflar İdaresi’ndeki münhal ve sınav konusundaki soruya yanıt olarak da Tatar, “Orası bağımsız bir kurum, bu konu bana gelmedi ben de onlara asla münhal açın demedim” dedi ve sürece hiçbir şekilde müdahil olmadığını ifade etti.

Bunun üzerine yerinden söz alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, bu kurumun Başbakanlığa bağlı olduğunu söyledi, Başbakan Tatar da sürece müdahalesi olmadığını anlattı.

Başbakan Tatar işe alımlara hiçbir müdahalesi olmadığını tekrarladı.

(TAK)

Ana Sayfaya Dön

Güneydeki Otellerin Doluluk Oranı Açıklandı

Güneydeki Otellerin Doluluk Oranı Açıklandı Kıbrıs’ın güneyindeki otellerin, Ağustos’un ilk haftasındaki doluluk oranının ortalama yüzde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir