Ana Sayfa / Kıbrıs / Tatar: Rumun Oyununa Gelmeyeceğiz

Tatar: Rumun Oyununa Gelmeyeceğiz

Tatar: Rumun Oyununa Gelmeyeceğiz

Rum Bakanlar Kurulu’nun sınır kapılarında daha sıkı denetim için hazırladığı yeni tüzük bugün Meclis Genel Kurulu’nda milletvekillerinin de gündemindeydi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümetten konuyla ilgili atacağı adımları açıklamasını istedi.

Başbakan Ersin Tatar, konunun takipçisi olduklarını, yaptıkları girişimlerden olumlu sonuç alınacağına inandığını söyledi.
Rum tarafının olayları zaman zaman zora soktuğunu belirten Tatar, “Kıbrıs Türk halkı bu oyunlara gelmeyecektir” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, 62’nci madde tahtında ‘ekonominin önünde yeni riskler” konusunda konuşma yaptı.
Ekonomide en önemli gelir artışının güneyden kuzeye gelen akış olduğunu ancak Güney Kıbrıs’ta yapılan tüzükle iki toplum arasındaki ilişkilerin zedelenebileceğinden bu tüzükle ilgili gerekli araştırmaların yapılması gerektiğini belirtti.

Güven yaratıcı önlemler üzerinden yapılabilecek engeller olabileceğini söyleyen Erhürman, bu konuda geç kalınmaması gerektiğini ve bu iki konuda da hızla hükümetin adımları konusunda açıklama yapmasını istedi.

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da Güney ve kuzeyden yapılan geçişlerle ilgili yaşanacak sıkıntılarla ilgili konunun takipçisi olduklarını söyledi.
Yeşil hat tüzüğünün aynen durduğunu fakat yorumlama ile ilgili bir çeşit alt düzenlemeye gidileceği konusunda adımlar atılacağı duyumunda olduklarını dile getiren Özersay, BM ile temaslarda olduklarını söyledi.
Düşmanca bir tavır içerisinde olmamaya çalıştıklarını dile getiren Özersay, şuana kadar ortaya koydukları gerekçenin mültecilerle ilgili önlem alınmasına yönelik olduğunu, ancak ekonomiye yönelik ise bu konuda da gerekli tedbirlerin alınacağını söyledi.

Başbakan Ersin Tatar da tüm gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini belirterek, yapılan girişimlerden olumlu yanıtlar alınacağını düşündüğünü söyledi.
Yeşil hat tüzüğü ile ilgili Rumların maalesef iyi niyetten uzak olduğunu dile getiren Tatar, Rum tarafının bu olayları zaman zaman zora soktuğunu kaydetti.
Rum tarafının pasaportlara da zorluk getirmeye çalışılmasını eleştiren Tatar, karşı tarafın zihniyetine bakıldığında insanlarımızı aşağılayarak bazı düzenlemeler yapmaya çalıştıklarını belirtti.
Kıbrıs Türk halkının çok badireler atlattığını söyleyen Tatar, Kıbrıs Türk halkının bu oyunlara gelmeyeceğini kaydetti.

Rumların dünyayla hertürlü bağlantısı olduğunu fakat Kıbrıslı Türklerin hiçbir yerden yararlanmaması için Rumların veto verdiğini belirten Tatar, her türlü girişimin Rum tarafının vetosuyla engellendiğini söyledi.

BRT

Ana Sayfaya Dön

Kaplumbağaları Koruma Cemiyetinden Denetim Çağrısı

Kaplumbağaları Koruma Cemiyetinden Denetim Çağrısı Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti, kaplumbağaları koruma adına denizdeki denetimlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir