Ana Sayfa / Kıbrıs / “Soli’nin Altın Yaprakları” Bu Akşam BRT Ekranlarında

“Soli’nin Altın Yaprakları” Bu Akşam BRT Ekranlarında

“Soli’nin Altın Yaprakları” Bu Akşam BRT Ekranlarında

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu belgesel ekibinin, 1931 yılından bu yana İsveç’teki depolarda özel olarak muhafaza edilen Kıbrıs’ın kültürel varlığının önemli tarihi eserlerinin izini sürerek basın tarihinde bir ilki gerçekleştirdiği belirtildi.

BRT’nin haberine göre, “Soli’nin Altın Yaprakları” belgeseli, tarihi eserlerin ilk kez izlenmesini sağlayacak.

“Soli’nin Altın Yaprakları” belgesel dizisinin İsveç’in başkenti Stockholm’de çekilen ikinci bölümü bu akşam saat 19: 45’te BRT 1 HD kanalında izleyicilerle buluşacak.

 

 

 

 

 

 

 

Dönemin İngiliz idaresi ile İsveç Krallığı arasında yapılan protokolle paylaşılan ve İsveç’e taşınan, ancak teşhire kapalı olan tarihi eserlerin görüntüleri Soli’nin Altın Yaprakları belgeselinde yer alacak.
Bilimsel danışmanlığını Sinop Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Öğretim Üyesi Doktor Hazar Kaba’nın, yönetmenliğini ise BRT Program Yapımcı ve yönetmenlerinden Hüseyin Tekerek’in yaptığı “Soli’nin Altın Yaprakları” belgesel dizisinin ikinci bölüm çekimleri kapsamında İsveç’e giden ekip, gerekli izinleri alarak yaklaşık 12 bin eserin bulunduğu müze depolarında çekimler gerçekleştirdi.

Turizm ve Çevre Bakanlığı, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi, Güzelyurt Şube Amirliği, Dışişleri Bakanlığı Tanıtma Dairesi ile Bayrak Radyo Televizyon Kurumu işbirliği ve desteğiyle hazırlanan bu belgesel, Soli Antik Kenti’nin tarihçesi ve Kıbrıs için önemini izleyicilere aktarmayı amaçlıyor.
1927 ile 1931 yılları arasında gerçekleştirilen kazı çalışmalarına ait zengin fotoğraf arşivi de yine bu belgeselde izleyicilerle paylaşılacak.

BRT

Ana Sayfaya Dön

LTB-Ortaköy Futbol Okulu Kayıtları Başladı

LTB-Ortaköy Futbol Okulu Kayıtları Başladı Lefkoşa Türk Belediyesi Spor Kulübü ile Ortaköy Spor Kulübü işbirliğinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir