Ana Sayfa / Kıbrıs / Rogers “farkındalık çalışmaları artırılmalı”

Rogers “farkındalık çalışmaları artırılmalı”

1 Aralık Dünya AİDS Günü… Rogers “farkındalık çalışmaları artırılmalı”

Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale Refik Rogers , KKTC’de toplumun HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan bulaşıcı hastalıklar konusunda bilinçlenmesi için farkındalık çalışmalarının artırılmasının önemine dikkat çekti.

Sivil toplum örgütlerinin çalışmalarının toplumda farkındalığı artırmak açısından önemine vurgu yapan Rogers, devletin üstüne düşen büyük görevler olduğunun da altını çizdi.

“En önemli görev Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığımıza düşüyor” diyen Rogers, okullarda cinsel eğitimin ilköğrenim ve ortaöğrenim müfredatına alınmasının elzem olduğunu kaydetti.

Çocuklara, yaşına uygun şekilde, küçük yaşlardan başlayarak cinsel eğitim verilmesi, çocukların kendi bedenini tanıması, kendini koruması, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan nasıl korunabileceği ile ilgili küçük yaşlardan bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Rogers, “Bu aynı zamanda halk sağlığını korumanın önemli bir unsuru olan bulaşıcı hastalıklarla mücadelenin önemli bir parçasıdır” ifadesini kullandı.

“Bilinçli bir toplum, sağlıklı bir toplum demektir” diyen Rogers, tıbbın gelişmesi ile, günümüzde risk grubunda olan kişilerin virüsle temas ettikleri durumlarda bulaşma riskini azaltacak tıbbi tedavilerin bulunduğunu belirtti.

TAK

Ana Sayfaya Dön

Kaplumbağaları Koruma Cemiyetinden Denetim Çağrısı

Kaplumbağaları Koruma Cemiyetinden Denetim Çağrısı Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti, kaplumbağaları koruma adına denizdeki denetimlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir