Ana Sayfa / Dünya / Oscar Adayları Açıklandı: Roma ve The Favourite 10 Dalda Yarışacak…

Oscar Adayları Açıklandı: Roma ve The Favourite 10 Dalda Yarışacak…

Oscar Adayları Açıklandı: Roma ve The Favourite 10 Dalda Yarışacak…

25 Şubat’ta Los Angeles’ta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak olan Akademi ödülleri Oscarlar’ın merakla beklenen adayları sonunda açıklandı.

Netflix yapımı Roma en iyi film ve yönetmen dahil 10 dalda aday gösterildi. The Favourite filmi de 10 adaylıkla Oscar’ın en öne çıkan yapımlarından oldu.

En iyi film dalında beklendiği üzere Netflix yapımı Roma adaylar arasında yer aldı. En iyi filmin diğer adayları , Bir Yıldız Doğuyor (A Star is born), Black Panter, Vice, Karanlıkla Karşı Karşıya (BlacKkKlansman), Bohemian Rhapsody, Green Book ve The Favourite şeklinde sıralandı.

 

EN İYİ YÖNETMENDE SPİKE LEE VE ALFONSO CUARON YARIŞACAK

En iyi yönetmen dalında ise Spike Lee (BlacKkKlansman), Alfonso Cuaron (Roma), Pawel Pawlikowski (Cold War), Adam McKay (Vice), Yorgos Lanthimos (The Favourite) yarışacak.

OYUNCU BRADLEY COOPER YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI FİLMLE EN İYİ ERKEK OYUNCU ADAYI

2019 Oscarları için en iyi erkek oyuncu dalında Bradley Cooper, yönetmenliğini de yaptığı Bir Yıldız Doğuyor (A Star Is Born) filmindeki performansı ile en iyi erkek oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildi.

Vice filminde Amerika Birleşik Devletleri (ABD)eski Başkan yardımcılarından Dick Cheney’i canlandıran Christian Bale, At Eternity’s Gate filminde ünlü ressam Vincent Van Gogh’u canlandıran Willem Dafoe, Bohemian Rhapsody filminde ünlü İngiliz müzik grubu Queen’in solisti Freddie Mercury’e hayat veren Rami Malek ve Green Book filminde İtalyan asıllı bir Amerikalı özel şoförü canlandıran Viggo Mortensen en iyi erkek oyuncu Oscarı’nı kazanmak için yarışacak diğer isimler oldu.

EN İYİ KADINDA MÜZİSYEN LADY GAGA ADAY

Bir Yıldız Doğuyor da müzik kariyerine yeni adım atan bir kadını canlandıran ünlü Amerikalı şarkıcı Lady Gaga en iyi kadın oyuncu adaylarından birisi oldu.

91. Oscar ödüllerinde Yalitzia Aparicio (Roma), Glenn Close (The Wife), Olivia Colman (The Favourite)ve Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?) diğer adayları oluşturdu.

MEKSİKA’DAN JAPONYA’YA EN İYİ YABANCI FİLM OSCAR ADAYLARI

Capharnaüm (Lübnan), Cold War (Polonya), Never Look Away (Almanya), Roma (Meksika), Shoplifters (Japonya) en iyi yabancı film dalında aday olan filmler oldu.

Türkiye’de Arakçılar adıyla bilinen Japon yönetmen Hirokazu Kore-ed’nın filmi Shoplifters Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye almıştı.

CUARON EN İYİ GÖRÜNTÜYE DE ADAY

Roma filmi ile en iyi yönetmen Oscar’ına aday olan Alfonso Cuaron, en iyi görüntü yönetmeni adayları arasında da yer aldı. En iyi görüntü Oscar’ı için Matthew Libatique (A Star Is Born), Lukasz Zal (Cold War), Robbie Ryan (The Favourite), Caleb Deschanel (Never Look Away) de aday oldu.

KİMİN SUNACAĞI HALA BELİRSİZ

Sinema dünyasının en prestijli ödülü olarak bilinen Oscar ödül törenini kimin sunacağı ise hala belirsiz. Hatta bu sene bir sunucu olmaması bile gündemde. ABD’li ünlü komedyen Kevin Hart, geçmişte yaptığı eşcinsel karşıtı paylaşımları nedeniyle töreni sunmaktan vazgeçmek zorunda kalmıştı.

Oscar’ın öne çıkan dallarında adaylıklar şu şekilde sıralandı:

En iyi film:

A Star Is Born

Green Book

Roma

BlacKkKlansman

The Favourite

Black Panther

Bohemian Rhapsody

Vice

 

En iyi yönetmen:

Alfonso Cuarón, Roma

Spike Lee, BlacKkKlansman

Pawel Pawlikowski, Cold War

Yorgos Lanthimos, The Favourite

Adam McKay, Vice

 

En iyi animasyon filmi:

Incredibles 2

Isle of Dogs

Mirai

Ralph Breaks the Internet

Spider-Man: Into the Spider-Verse

 

Yabancı dilde en iyi film:

Capernaum

Cold War

Roma

Shoplifters

Never Look Away

 

En iyi erkek oyuncu:

Christian Bale, Vice

Rami Malek, Bohemian Rhapsody

Bradley Cooper, A Star Is Born

Viggo Mortensen, Green Book

Willem Dafoe, At Eternity’s Gate

En iyi kadın oyuncu:

Glenn Close, The Wife

Olivia Colman, The Favourite

Lady Gaga, A Star Is Born

Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?

Yalitza Aparicio, Roma

(EURONEWS)

 

Ana Sayfaya Dön

İspanya’da Uçak Ve Helikopter Çarpıştı!

İspanya’da Uçak Ve Helikopter Çarpıştı! İspanya’nın doğusundaki Mayorka Adası’nda uçak ve helikopterin havada çarpışması sonucu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir