Ana Sayfa / Kıbrıs / LTB Engelsiz Sanat Gecesi’nde sunulan özel gösteriler ayakta alkışlandı

LTB Engelsiz Sanat Gecesi’nde sunulan özel gösteriler ayakta alkışlandı

LTB Engelsiz Sanat Gecesi’nde sunulan özel gösteriler ayakta alkışlandı

Engellemeyen Lefkoşa Birimi üyelerinin LTB tarafından ulaşımlarının sağlandığı 4. Engelsiz Sanat Gecesi’ne LTB Başkanı Mehmet Harmancı, LTB Müdürü Mustafa Korucu, LTB Müdür Muavinleri, bazı belediye meclis üyeleri, LTB Engellemeyen Lefkoşa Komisyonu Başkanı Çelen Çağansoy,  özel gereksinimli bireylerle ilgili çalışma yapan ve eğitim veren STÖ’lerin yöneticileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Gecede Kıbrıs İşitme Konuşma Engelliler Vakfı adına  Emrah Soykan işaret dili çevirileri ile katkıda bulundu.

“BELEDİYELER BİLDİRİ YAYINLAMAZ, İCRAAT YAPAR”

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, açılış konuşmasında LTB’nin gönüllü gençlerden oluşan bir Gençlik Meclisi’ne sahip olmasının önemine dikkat çekerek, bu tarz günlerde belediyelerin görevinin bildiri yayınlamak değil icraat yapmak olduğunu söyledi.

Başkanlık görevine geldiği günden bugüne özel gereksinimli bireylerin ulaşım, dolaşım, erişilebilirlik ve sosyal yaşama katılımının sağlanması için çalışmalar yapıldığını kaydeden Başkan Harmancı, “Ne mutlu ki bir olan otobusümüzü bugün ikiye ve bir de özel araç servisi ile birlikte 3 adete çıkardık. Böylelikle ulaşım yönünden LTB önemli bir boyut atlamış oldu” dedi.

Sadece ulaşım alanında değil, LTB Engelsiz Dans Grubu gibi sosyal yaşama katılımı da özendirici bir çok uygulamalarda bulunduklarını da kaydeden Başkan Harmancı,  KİKEV vasıtası ile 30 LTB personelin işaret dili eğitimi aldığını belirtti.

KİKEV aracılığı ile eğitim alan bir personelin işaret dili ile yurttaşlara hizmet verir noktaya geldiğini ve  LTB’nin haberlerini her hafta işitme engelli yurttaşların anlayabileceği bir şekilde servis ettiğine de vurgu yaptı.

LTB’nin  her yıl 5 engelli bireye 4 yıl boyunca üniversitede tam burslu olarak eğitim hakkını sunduğunu da hatırlatan Başkan Harmancı, özel gereksinimli bireylere bu hakkı kullanma çağrısında bulundu.

Engelsiz atletizm takımının 2 yıldır yurt dışında turnuvalara katıldığını da ifade eden Başkan Harmancı, “Tüm çocuklarımız ile  gurur duyuyoruz. Çocuklarımızın uluslararası alanda bir tecrübe kazanmaları bizler için çok değerli ve önemli bir durumdur” dedi.

Özel gereksinimli bireyler kadar sosyal mahrumiyet yaşayan özel gereksinimli kişilerin ailelerine yönelik bir “Engelsiz Destek Merkezi” yaratma hedefledikleri olduğunu da hatırlatan Başkan Harmancı, devletin bu projeye müdahale eden bir pozisyonda değil de tam aksine Engelsiz Destek Merkezi  projesini hayata geçirilmesini kolaylaştırıcı bir tutum içinde olması gerektiğine de vurgu yaptı.

GÖSTERİLER BÜYÜK BEĞENİ İLE İZLENDİ

Armel Özel Eğitim Merkezi öğrencilerin bateri ve piano dinletisi ile başlayan gösteriler sırasıyla Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Eğitim Merkezi koro dinletisi, LTB – Mavi Sanat Ritm Orkestra’sı müzik dinletisi, Lefkoşa Folklör Derneği ve KİKEV işaret dili ile Sıla 4 Garanfil şarkısı sunumu, Yeşilyurt Özel Eğitim Merkezi Dans Gösterisi, KTOÖD Momentum Dans Grubu Dans Gösterisi, Algım Özel Eğitim Merkezi İşaret Dili ile Koro Dinletisi, Elita Özel Eğitim Merkezi Koro ve Dans Gösterisi, LTB Haspolat Çocuk Kulübü Modern Dans Ekibi Dans Gösterisi, LTB Studio 21 Engelsiz Dans Okulu Dans Gösterisi, LTB Çocuk Korosu, Müzik Dinletisi, R.R Denktaş Görme Engelliler Okulu Şiir Dinletisi ile devam ederek KİKEV İşaret Dili ve  Şiir Dinletisi ile sona erdi.

Ana Sayfaya Dön

LTB-Ortaköy Futbol Okulu Kayıtları Başladı

LTB-Ortaköy Futbol Okulu Kayıtları Başladı Lefkoşa Türk Belediyesi Spor Kulübü ile Ortaköy Spor Kulübü işbirliğinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir