Ana Sayfa / Siyaset / Erdoğan: Ne Haklarımızdan Vazgeçiriz, Ne KKTC’nin Hakkını Yediririz

Erdoğan: Ne Haklarımızdan Vazgeçiriz, Ne KKTC’nin Hakkını Yediririz

Erdoğan: Ne Haklarımızdan Vazgeçiriz, Ne KKTC’nin Hakkını Yediririz

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Doğu Akdeniz’deki tüm taraflara çağrı.

Erdoğan, “gelin enerjiyi bir çatışma aracı yerine iş birliği zeminine dönüştürelim. Diplomasinin imkanlarını kullanmak varken, bölgeye yeni bedeller ödetecek yollara tevessül etmeyin. Ne haklarımızdan vazgeçeceğiz ne Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hakkını yedireceğiz, ne de hakkımız olmayana el uzatacağız” dedi.

Doğu Akdeniz’de bulunan hidrokarbon kaynaklarının paylaşımı konusunda birilerinin hakça paylaşım yerine gerilimi körüklemeye çalıştığını da vurgulayan Erdoğan, “ülkemiz ne kendi hukukunu ne de Kıbrıs Türkü’nün çıkarlarının çiğnenmesine izin verir” diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İpsala ilçesinde MS4 Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı İstasyonu’ndaki TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni’ndeki konuşmasında, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon çalışmalarına değindi.

İçinde bulunulan bu coğrafyanın enerji kaynakları üzerine yaşanan yıkıcı rekabete bizzat sahne olduğunu vurgulayan Erdoğan, Orta Doğu’nun on yıllardır istikrarsızlıkla boğuşmasının arka planında bu mücadele olduğunu, bir damla petrolü insan kanından, insan hayatından daha değerli gören zihniyetin dünyaya barış ve huzur getiremediğini anlattı.

Yaşanan onca acıya, ölüme, yıkıma rağmen ne yazık ki bu anlayışın belli güçler tarafından devam ettirildiğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Özellikle Doğu Akdeniz’de bulunan hidrokarbon kaynaklarının paylaşımı konusunda birileri hakça paylaşım yerine gerilimi körüklemeye çalışıyor. Adaletli paylaşım imkanı varken tehdit diline ve şantaj politikalarına başvuruluyor. Oysa hiç bir ülke uluslararası hukuktan üstün değildir. Emrivakilerle netice alınamayacağı artık idrak edilmelidir. ‘Ben yaptım oldu.’ mantığıyla kimse bir yere varamaz. Aba altından sopa göstererek hiçbir ülke bir başkasına haklarından sarfınazar ettiremez. Bilhassa Türkiye böyle bir zillete asla boyun eğemez. Ülkemiz ne kendi hukukunu ne de Kıbrıs Türkü’nün çıkarlarının çiğnenmesine izin verir.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu an son teknolojiye sahip Fatih ve Yavuz ile 2 sismik araştırma gemisinin bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “biz bunların bağırmalarıyla, çağırmalarıyla oradan bu gemilerimizi çekmeyiz. Orada görevlerini yapıyorlar ve yapmaya da devam edecekler” dedi.

Erdoğan, Türkiye ile Libya arasında imzalanan “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası”na da değindi.

Erdoğan, “Bu anlaşma yapıldı. Bu anlaşmanın diğer ayakları da aynen uygulamaya girecek. Bizim sondajlarımızdan çatışma ve kan değil, barış ve refah fışkıracaktır. Doğu Akdeniz’deki tüm taraflara samimi çağrıda bulunuyorum. Gelin enerjiyi bir çatışma aracı yerine iş birliği zeminine dönüştürelim. Diplomasinin imkanlarını kullanmak varken, bölgeye yeni bedeller ödetecek yollara tevessül etmeyin.” diye konuştu.

(BRT/AA)

Ana Sayfaya Dön

Kaplumbağaları Koruma Cemiyetinden Denetim Çağrısı

Kaplumbağaları Koruma Cemiyetinden Denetim Çağrısı Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti, kaplumbağaları koruma adına denizdeki denetimlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir