Ana Sayfa / Dünya / “Çin’in ABD Ve Avrupa Üzerinden Yaptığı Dezenformasyon Ve Propaganda Saldırısı, Bir Rezillik”

“Çin’in ABD Ve Avrupa Üzerinden Yaptığı Dezenformasyon Ve Propaganda Saldırısı, Bir Rezillik”

“Çin’in ABD Ve Avrupa Üzerinden Yaptığı Dezenformasyon Ve Propaganda Saldırısı, Bir Rezillik”

ABD Başkanı Donald Trump, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü CaoLicien’in ABD hakkındaki açıklamalarına,”Sözcü (Cao) Çin adına aptalca konuşuyor ve ülkesinin tüm dünyaya yaydığı acı ve kıyımın yönünü değiştirmek istiyor. Çin’in ABD ve Avrupa üzerinden yaptığı dezenformasyon ve propaganda saldırısı, bir rezillik.” sözleriyle yanıt verdi.

Trump, Twitter üzerinden Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao’un ABD hakkındaki açıklamalarına tepki göstererek, “Sözcü (Cao) Çin adına aptalca konuşuyor ve ülkesinin tüm dünyaya yaydığı acı ve kıyımın yönünü değiştirmek istiyor. Çin’in ABD ve Avrupa üzerinden yaptığı dezenformasyon ve propaganda saldırısı, bir rezillik.” görüşünü paylaştı.

Çin’in, Kovid-19 salgının ilk başta durdurabileceğini ancak bunu yapmadığını savunan Trump, “Çin, büyük bir dezenformasyon kampanyası yürüyor. Çünkü uykucu Joe Biden’ın başkanlık seçimlerini kazanacağı ve ben başa gelene kadarki onlarca yıldır yaptıkları gibi ABD’yi dolandırmaya devam edecekleri konusunda umutsuzlar.” ifadelerini kullandı.

ÇİN DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜNÜN AÇIKLAMASI

Cao, başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Trump’ın, Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) yönelik açıklamalarıyla “kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini, Çin’in koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadele çabalarını karalamaya ve ABD’nin salgınla mücadeledeki yetersizliğini örtmeye çalıştığını” savunmuştu.

Sözcü Cao, “Amerikalı bazı siyasilere, birilerini suçlamayı ve sorumluluktan kaçınmayı bırakmaya, uluslararası toplum ile iş birliğini güçlendirmeye ve salgını birlikte yenmeyi tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

TRUMP, ÇİN ÜZERİNDEN DSÖ’YE SAVAŞ AÇMIŞTI

ABD Başkanı Trump, pazartesi günü DSÖ Genel Direktörü TedrosAdhanomGhebreyesus’a gönderdiği bir mektupta, esaslı reformlar yapmaması halinde DSÖ’ye sağladığı fonları 30 gün sonra “kalıcı olarak” donduracağını açıklamıştı.
Trump, 14 Nisan’da DSÖ’yü salgınla mücadelede başarısızlıkla ve Çin’e yakın durmakla suçlamış ve örgüte sağlanan finansal desteği askıya aldıklarını duyurmuştu.

AA

Ana Sayfaya Dön

Güvercilik Kavşağı’nda Feci Kaza!

Güvercilik Kavşağı’nda Feci Kaza! Lefkoşa-Mağusa yolunda Güvercinlik kavşağında meydana gelen olayda bir salon araç, tır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir