Ana Sayfa / Kıbrıs / Çeler: Özel Sektöre Ocak Ayından İtibaren Resen İşlem Uygulanacak

Çeler: Özel Sektöre Ocak Ayından İtibaren Resen İşlem Uygulanacak

Çeler: Özel Sektöre Ocak Ayından İtibaren Resen İşlem Uygulanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin ocak ayından itibaren özel sektöre resen işlem yapmaya başlayacağını açıkladı.

Söz konusu uygulama için Sosyal Güvenlik Değişiklik Yasa Tasarısı ile Sosyal Sigortalar Değişiklik Yasa Tasarısında resen kayıt düzenlemesine gidiliyor.

İlgili yasa tasarıları İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nin gündeminde…

Birinci Boyut’a konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, özel sektörde çalışanlara gerçek maaşları üzerinden yatırımını yapmayan iş yerlerine resen işlem uygulanacağını söyledi.

Bakan Çeler, “çalıştırdıkları emekçinin gerçek maaşı üzerinden sigorta ve prim yatırımını yapmayan iş yerlerine Resen işlem uygulaması gelecek. Bunun için Meclis’e getirip ivediliğini aldığımız yeni yasayı bu ay geçirip, yasallaştıracağız” dedi.

Ocak ayından itibaren çalışanlarına gerçek maaşları üzerinden yatırım yapmayan şirketlerin cezaya düşeceğini ve Resen işlem yapılacağını vurgulayan Zeki Çeler, bazı üniversitelerde ve iş yerlerinde gerçek maaş üzerinden yatırım yapılmadığı ve maaşların da taksit taksit ödendiğini yönünde ihbarlar aldıklarını da söyledi..

Çeler, “Bizim yasamıza göre maaş ayın ilk 5 günü içerisinde ödenmek zorundadır.Bunu ödemedikleri takdirde cezaya düşerler. Bize gelen ihbarları değerlendiriyoruz. Bu konuda yapacağımız denetimler sonucunda hiç affım olmayacaktır. Bu kadar senedir yan geldiler yattılar bundan sonra yoktur. Görevi devralırken söylediğim bir cümleyi hiç bir zaman aklımdan çıkarmadım. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yasalar hükmündeki ağırlığını herkes üzerinde hissedecek dedim ve hissettirmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.
Zeki Çeler, Toplumcu Demokrasi Partisi içerisinde sorun yaşayıp yaşamadığı yönündeki bir soruya da yanıt verdi.

“Partim ile sıkıntım yok. Yarın akşam kurultayımızın ardından ilk Parti Meclisi toplantımızı gerçekleştireceğiz. Yeni Genel Sekreter ve MYK’yı seçeceğiz. Yola devam” diyen Çeler, bazı konularda sorunlar olabileceğini ancak bunların aile içerisindeki hususlar olduğunu ve basın önünde konuşmanın doğru olmadığını dile getirdi.

BRT

Ana Sayfaya Dön

Herkes İçin Sanat Projesi’nin Açılış Etkinliği Yarın

Herkes İçin Sanat Projesi’nin Açılış Etkinliği Yarın Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) tarafından yürütülen Herkes …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir