Ana Sayfa / Dünya / Amazon’daki Yangına Ünlülerden De Tepki Yağdı: Bu Küresel Bir Felaket

Amazon’daki Yangına Ünlülerden De Tepki Yağdı: Bu Küresel Bir Felaket

Amazon’daki Yangına Ünlülerden De Tepki Yağdı: Bu Küresel Bir Felaket

Brezilya’da Amazon yağmur ormanlarında arka arkaya çıkan ve haftalardır süren orman yangınları, ünlü yıldızların da tepkisine neden oldu.

Madonna’dan Leonardo DiCaprio’ya kadar pek çok yıldız, küresel felaket uyarısında bulundu, Brezilya’nın ‘ticaret yanlısı’ Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’dan daha fazlasını yapmasını istedi.

ABD’li ünlü şarkıcı Madonna, Instagram hesabından paylaştığı mesajda, “Başkan Bolsonaro, lütfen politikalarınızı değiştirin ve sadece kendi ülkenize değil tüm gezegene yardım edin” ifadelerini kullandı.

Çevreci tutumuyla bilinen ünlü aktör Leonardo DiCaprio da hayranlarına Amazon için mücadele eden gruplara bağış yapma çağrısında ve daha bilinçli yurttaş olma çağrısında bulundu.

Bir uyarı daha yapan DiCaprio, “Seçim zamanı geldiğinde iklim krizinin aciliyetini anlayan ve gereken cesur adımı atabilecek liderlere oy verin” dedi.

Portekizli ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo da tepki gösterenler arasındaydı. Ronaldo, “Amazon yağmur ormanları dünyadaki oksijenin yüzde 20’sinden fazlasını üretiyor ve son üç haftadır yanıyor. Gezegenimizi kurtarmaya yardımcı olmak bizim sorumluluğumuz” dedi.

‘NOTRE DAME KADAR DİKKAT ÇEKMEDİ’ ELEŞTİRİSİ

​İngiliz şarkıcı Ellie Goulding ise ‘çifte standarda’ dikkat çekti ve “Bazı şeyleri göremezsiniz. Notre Dame (Katedrali) yandığında dünya çapında feryat kopmuştu” ifadelerini kullandı.

Benzer şekilde İngiliz model ve oyuncu Cara Delevingne de yangına müdahale konusunda ağır davranılmasını ve yetersiz ilgi gösterilmesini eleştirdi. Delevingne, “Dünya üzerindeki en önemli ekosistemlerden biri. Farkındalık yayın” dedi.

REKOR SEVİYEDE

‘Dünyanın akciğeri’ olarak kabul edilen Amazon’daki orman yangını sayısı bu yıl şimdiden rekor seviyeye ulaştı. Şimdiye kadar 72 bin 843 yangın tespit edildiğini açıkladı.

Orman yangınlarındaki bu rekor artış, Brezilya’da sağcı lider Jair Bolsonaro’nun devlet başkanlığı görevine geldiği Ocak ayından bu yana yaşandı. Bolsonaro seçim kampanyası esnasında Amazon ormanlarının altındaki madeni varlıkların çıkarılması ve bölgenin tarıma açılması gibi konularda vaatlerde bulunmuştu.

(SPUTNİK)

Ana Sayfaya Dön

Benli, Balkanlarda Yarışacak

Benli, Balkanlarda Yarışacak Master atlet Ayten Benli yeni bir organizasyonda mücadele etmeye hazırlanıyor. 19-22 Eylül …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir