Ana Sayfa / Dünya / “Altın Vize” İle AB’ye 10 Yılda 25 Milyar Euro

“Altın Vize” İle AB’ye 10 Yılda 25 Milyar Euro

“Altın Vize” İle AB’ye 10 Yılda 25 Milyar Euro

AB ülkeleri son 10 yıl içinde yüksek miktarda para karşılığı 6 bin kişiye vatandaşlık, yaklaşık 100 bin kişiye ise oturum izni verdi.

Taşınmaz mülk satışı veya yerel bir şirkete yatırım karşılığı gerçekleşen Altın Vize (ikamet) / Altın Pasaport (vatandaşlık) sistemine en çok başvuran ülkeler sırasıyla İspanya, Macaristan, Letonya, Portekiz, Birleşik Krallık, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Malta.

Yasal zeminli sistem sayesinde İspanya yılda yaklaşık 1 milyar euro gelir elde ediyor.Transparency International adlı yolsuzlukla mücadele konusunda referans sivil toplum kuruluşuna göre İspanya’yı sırasıyla 914 milyon euro ile Kıbrıs Cumhuriyeti; 670 miyon ile Portekiz; 498 milyon ile Birleşik Krallık, 434 milyon euro ile Macaristan; 250 milyonla Yunanistan; 215 milyon ile Malta ve 180 milyon euro ile Letonya izliyor.

Kıbrıs Rum Kesimi’nin 2013 yılından bu yana “Kıbrıs Cumhuriyeti” pasaportu pazarlayarak 4 milyar 800 milyon euro gelir kaydettiği belirtiliyor.

İstatistiklere göre para karşılığı AB vatandaşlığı veya AB’de oturum izni alanların başında Çinliler ve Ruslar geliyor.

Son 5 yılda yaklaşık 7 bin 200 Çinli para karşılığı İspanya’dan ya vatandaşlık ya da oturum aldı. Yine son 5 yılda Macaristan 5 bin 431, Portekiz ise 3 bin 936 Çin uyrukluya para karşılığı vatandaşlık veya oturum hakkı tanıdı. Letonya 12 bin, İspanya ise 4 bin 700 Rus uyrukluya AB ve dünyanın birçok ülkesi için vizesiz dolaşımın kapılarını açtı.

İstatistikler Yunanistan’ın 308, Portekiz’in 236, Macaristan’ın da 74 Türk uyrukluya para karşılığı vatandaşlık veya oturum izni verdiğini gösteriyor.

AB’den para karşılığı vatandaşlık veya oturum izni alanlar arasında ABD vatandaşları da var. Bu yolla son 5 yılda İspanya’da 4 bin 327, Birleşik Krallık’ta ise 187 ABD vatandaşı vatandaşlık veya oturum aldı.

Ana Sayfaya Dön

Sağlık Bakanı Ali Pilli, İlaç Ve Eczacılık Dairesini Ziyaret Etti

Sağlık Bakanı Ali Pilli, İlaç Ve Eczacılık Dairesini Ziyaret Etti Sağlık Bakanı  Ali Pilli, İlaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir