Ana Sayfa / Dünya / AB’den Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki Faaliyetlerine İlişkin Yaptırım

AB’den Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki Faaliyetlerine İlişkin Yaptırım

AB’den Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki Faaliyetlerine İlişkin Yaptırım

Türkiye’yi doğalgaz sondaj çalışmaları nedeniyle Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki haklarını ihlal etmekle suçlayan AB, yaptırımlara olanak tanıyan yasal çerçeveyi onayladı.

Bakanların açıklamasında, “Söz konusu taslak, Doğu Akdeniz’de yasa dışı sondaj çalışmalarına dahil olan şahıs ve kurumların mal varlıklarının dondurulmasının ve seyahat yasağı getirilmesinin önünü açmıştır.” denildi.

Yaptırım uygulanması öngörülen isim ve kurumlar ise henüz belirlenmedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine karşı kısıtlayıcı tedbirler kapsamında kabul edilen çerçeve belgenin ardından, kısıtlayıcı önlem alacakları kişi ve kurumlar üzerinde çalışabileceklerini bildirdi.

Mogherini, Brüksel’deki AB Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı’nın ardından düzenlediği basın toplantısında, bakanların, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine karşı uygulamak istediği kısıtlayıcı tedbirlere ilişkin bir çerçeve belgesinde anlaştığını hatırlattı.

AB üyesi ülkelerin çerçeve belgeyi kabul etmesinin ardından atılacak adımlara değinen Mogherini, “AB, tedbir listesine alınacak kişi ve kurumları belirleyebilir. Bunun yapılıp yapılmayacağına ve ne zaman olacağına ise bakacağız.” diye konuştu.

(AA/EURONEWS/DW/TAK)

Ana Sayfaya Dön

Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitimi Yasa Tasarısı’nın Komitedeki Görüşmesi Devam Ediyor

Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitimi Yasa Tasarısı’nın Komitedeki Görüşmesi Devam Ediyor Özel gereksinimli bireylerin yaşam standartlarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir